Long Island Girls' Basketball
Home | AAU | Advertisement | Camps PageCollege Commitments HS Scores | League Standings 
Hoops Talk | Gold Star Dozen | Top Seniors | Top Juniors | Top Sophomores
Top Freshmen 
Trainers I College Teams I Suffolk Schedules I Nassau Schedules I Catholic Schedules
Gold Star Dozen Results
 I Recap and Player Spotlight Archive Page I



Basketball News......HS coaches please send information and updates...AAU teams please send information and updates...Go to Gold Star Dozen Results to see scores from the Gold Star Dozen teams.......................Go to the AAU pages to look at daily updates in all AAU Rankings...

An ASGR (All Star Girls Report) Travel Team

Hawks Spring Kick-Off

 Date:

 April 2nd & April 3rd

 Location:

 St. Joseph’s College

155 W. Roe Blvd,       
Patchogue, NY 11772

Divisions 

 5th thru 11th Grades

Cost: 

 Entry Fee is $450

Registration Form
*On-line Payments can be made below


Hawks May Blast

 Date:

 May 6th thru May 8th

 Location:

 St. Joseph’s College

155 W. Roe Blvd,       
Patchogue, NY 11772

Divisions 

 5th thru 11th Grades

Cost: 

 Entry Fee is $450

Registration Form
*On-line Payments can be made below

Hawks The Final Tune-up
(Before Live Period)

 Date:

 June 24th thru June 26th

 Location:

 St. Joseph’s College

155 W. Roe Blvd,       
Patchogue, NY 11772

Divisions 

 5th thru 11th Grades

Cost: 

 Entry Fee is $450

Registration Form
*On-line Payments can be made below


Select Tournament or Tournaments




Long Island 2,000 Point Scores
Hampton Bays' Alexis Fotopolous

Long Island 1,000 Point Scorers

Hampton Bays' Hannah Reed

Lindenhurst's Alexis Perdue

North Shore's Gabrielle Zaffiro

Massapequa's Melanie Hingher


Floral Park's Kaela Hiliare

Pictures of the Class of 2016 signings are coming...if you have pictures of a signing please email to: mail@goldstarelite.com

Jessica Fressle Southern Connecticut University

Kaela Hilaire University of Albany



Alexis Fotopolous Adelphi University

Allyson Murphy Sacred Heart University

Jayla Jones-Pack University of Central Florida


Sarah Edmond Howard University


Taylor Goode Central Connecticut State University


Etalyia Vogt Towson University


Gold Star Games of the Week



Saturday, February 6
#1 Long Island Lutheran 68 Allentown (NJ) 39
3:30pm Holmdel (NJ) vs. Bishop Loughlin at Long Island Lutheran 
5:00pm Roselle Catholic (NJ) vs. Baldwin at Long Island Lutheran
Sunday, February 7
Monday, February 8
Tuesday, February 9
Wednesday, February 10
Thursday, February 11
Friday, February 12
Saturday, February 13
Sunday, February 14
Friday, February 5 All Games postponed
4:00pm Lindenhurst at #10 Copiague
4:00pm #5 Ward Melville at William Floyd
4:30pm Garden City at #6 Elmont
5:15pm #9 Floral Park at Lynbrook
5:45pm Patchogue-Medford at #4 Commack
5:45pm Longwood at Sachem East
5:45pm Brentwood at Sachem North
5:45pm #11 Central Islip at Bay Shore
5:45pm #2 St. Anthony's at Holy Trinity
6:30pm #12 North Shore at Valley Stream North


The following teams have qualified for the playoffs and we are including the seeding in the opinion of Gold Star Elite and the seeding will continue to change as games are played.
Suffolk AA
#1 Ward Melville (League I Co Champs beat Commack by 17)
#2 Commack (League I Co  Champs beat Melville by 4)
#3 
Copiague (League II Co Champs in a good league)
#4 
Central Islip (League II Co Champs in a good league)
#5 Kings Park (undefeated League Champs in a weaker league)
#6 Huntington (League 3 Co Champs in a weaker league lost to Sachem North hurts them)
#7  
Riverhead (League 3 Co Champs in a weaker league lost to Copiague and Whitman hurts them)
#8 Northport
#9 
Hauppauge
#10 Half Hollow Hills East
#11 Brentwood
#12 Smithtown East
#13 Half Hollow Hills West
#14 Hauppauge
#15 Brentwood
#16 Sachem East
#17 Longwood
#18 Centereach

Suffolk AA will be talked about in Hoops Talk
Suffolk A
#1 John Glenn
#2 Islip
#3 Harborfields
#4 Hampton Bays
#5 
Shoreham-Wading River 
#6
Westhampton 
Suffolk B
Mattituck
Suffolk C
Suffolk D

Nassau AA
#1 Baldwin
#2 Massapequa
#3 Mepham
#4 Farmingdale
#5 
Oceanside
#6 
Hicksville
#7 Syossett
#8 Great Neck South
#9 
MacArthur
#10 Calhoun
 
Nassau A
#1 Elmont
#2 Floral Park
#3 North Shore
#4 Island Trees 
#5 Wantagh
#6 Lynbrook
#7 Garden City
#8 South Side

#9 Sewanhaka
#10 Division
#11 Plainedge
#12 Seaford
#13 Manhasset
#14 Locust Valley

Nassau B
#1 Carle Place
#2 Oyster Bay
#3 Cold Spring Harbor

Nassau C

Gold Star Dozen Rankings Week 9 as of 2/1


1. Long Island Lutheran 11-3
2. 
St. Anthony's 14-3
3. 
Baldwin 13-2
4. Commack 13-1

5. Ward Melville 13-1
6. 
Elmont 15-1
7. Kings Park 13-2
8. Massapequa 13-3
9. Floral Park 13-1
10. Copiague 12-3
11. Central Islip 13-2
12. North Shore 12-4

Updated 2/1/16

Please be advised that this Gold Star Dozen will be 
selected by a weekly poll of varsity coaches 
from private and public schools on Long Island. 
Each coach will get one ballot sheet 
per week and all ballots will be tallied 
to get the rankings.

St. Anthony's Winter Classic 2016

Committed Teams:
St. Anthony's
Kellenberg
St. Dominic's
St. Mary's
Sacred Heart
Our Lady of Mercy
Holy Trinity
St. John the Baptist
Mary Louis Academy
North Shore
Bishop Loughlin
St. Francis Prep
Summit Academy
Friends Academy
Staten Island Academy
South Shore 
Elmont

Following players received a 2016 McDonald's All American Game Nominee:

Lames ElGammal, Baldwin HS (Brown University)
Kaela Hilaire, Floral Park HS (University of Albany)
Jayla Jones-Pack, St. Anthony's HS 
(University of Central Florida)

Full List of Nominees


 High School Transfers

Player Transfer News

Kadaja Bailey

Long Beach HS to St. Mary's HS

Tiana Baker St. Anthony's HS moved to Texas 
Desiree Gaeckler Our Lady of Mercy Academy to Oyster Bay HS
Keyana Jackson Lindenhurst HS to Copiague HS
Dajiah Martin Westbury HS to St. Mary's
Meghan Oberg Upper Room to Islip HS
Kayla Robinson August Martin to St. Anthony's HS
Asiah Smikle-Brown Islip HS to Farmingdale HS 
Italee Smikle-Brown Islip HS to Farmingdale HS
Chanel Taylor St. Anthony's HS to Central Islip HS
Destiny Samuels Malverne HS to Long Island Lutheran HS
Jourdin Thomas Long Island Lutheran HS to South Side HS
Alyssa Torres Connetquot HS to Long Island Lutheran HS

High School Coaching Changes

New Coach

School

Navro Allen Friends Academy

 

Garden City 

Glen Lavey Harborfields

Bryan Dugan 

Half Hollow Hills West

Lorenzo Jenkins

Malverne 

  Mercy McGann
Beth Shackel-Scott Massapequa
Joe Read  Miller Place

Matt Musumeci

Our Lady of Mercy Academy
Dan Bailey Mineola
Kevin White St. Mary's

College Coaching Changes

New Coach

School

LIU Brooklyn 

Stephanie Oliver  

Molloy College  Joe Pellicane

Pratt Institute

Michael Williams 

St. Joseph's College Kelly Watts
Suffolk CC   Matt Brisson
 

College Commitments 2016

Gold Star 
Ranking

 

Committed

High School

Travel Team

#1 Jayla Jones-Pack University of Central Florida St. Anthony's HS NYC Exodus/Riverside Hawks
#2 Kaela Hilaire University of Albany Floral Park HS NYC Exodus
 #3  Melanie Hingher  Fairfield University (soccer)  Massapequa HS Long Island Lightning
#4 Etalyia Vogt Towson University St. Anthony's HS Riverside Hawks
#5 Lames El Gammal Brown University Baldwin HS iExcel
#6 Taylor Goode Central Connecticut State University St. Anthony's HS Riverside Hawks
#7 Ally Murphy Sacred Heart University St. Anthony's HS Riverside Hawks
#8 Sarah Edmond Howard University St. Anthony's HS Riverside Hawks
#9 Jenna Siletti Sacred Heart University Long Island Lutheran HS Long Island LightningFlynn
#11 Jackie Delisanti Committed to Dowling College Commack HS NYC Heat
#12 Italee Smikle-Brown  Committed to Pace University Farmingdale HS NYC Heat
#14 Alexis Fotopolous Adelphi University Hampton Bays HS Long Island Lightning Flynn
#15 Amanda Kelly Southern New Hampshire University St. Dominic's HS Long Island Lightning Flynn
#16 Alyssa Torres Merrimack College Long Island Lutheran HS Long Island Lightning Flynn
#17 Alexis Perdue Daemen College Lindenhurst HS Long Island Lightning Flynn
#19 Jessie Fressle Southern Connecticut State University Long Island Lutheran HS Long Island Lightning Flynn
#21 Samantha Dunn Mercy College  Riverhead HS Long Island Lightning Gaeckler
#NR Skye Burris St. Thomas Aquinas St. Dominic's HS Rising Stars

 

 

 

                All AAU and high school teams please e-mail us at mail@goldstarelite.com  with any 
updates, pictures and news about your team and we will post them.  

Basketball Links:
ESPN Hoopgurlz
NYG Hoops Report
NYC Girls Hoops Report
Tri State Report
Mid Atlantic Girls Hoop
MaxPrep Girls Basketball
New York Sports Writers Association
Section VIII - 
schedules/directions.
MSG Varsity Girls Basketball
Section XI - schedules/directions.
GoldStarElite on Facebook 

If you have any news that you think 
Gold Star Elite should cover or know 
about please e-mail us at:
mail@goldstarelite.com

 

 

 


                                                                                                               Click here to advertise on the site                                                           Contact Us